Google
 
 
 
 
 


 

O B E C B E R N O L Á K O V O
Všeobecne záväzné nariadenie
č. 6/2005
o zbere, preprave a zneškodňovaní
komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu.

**********************************************

Obecné zastupiteľstvo obce Bernolákovo na základe § 6 zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení v znení neskorších zákonov v súlade so zákonom č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon“/ sa uznieslo na svojom zasadnutí dňa 14.12.2005 na tomto všeobecne záväznom nariadení obce Bernolákovo /ďalej len „VZN“/ s účinnosťou od 1.1.2006.

Článok I.
Účel úpravy

1/ Obec týmto všeobecne záväzným nariadením /ďalej len VZN/ upravuje podrobnosti o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi vznikajúcimi na území obce Bernolákovo.

2/ Týmto VZN sa upravujú podrobnosti o zbere, preprave a zneškodňovaní komunálnych odpadov a ich vytriedených zložiek, drobných stavebných odpadov, ako aj o nakladaní so starými vozidlami na území obce Bernolákovo.

Článok II.
Základné pojmy

Pojmy podľa zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch /ďalej len zákon o odpadoch/.

1/ Odpadom je hnuteľná vec uvedená v zákone o odpadoch, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade so zákonom alebo s osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.

2/ Pôvodca odpadu je každý, koho činnosťou odpad vzniká, alebo ten, kto vykonáva úpravu, zmiešavanie alebo iné úkony s odpadmi, ak ich výsledkom je zmena povahy alebo zloženia týchto odpadov.

3/ Držiteľ odpadu je pôvodca odpadu, alebo fyzická osoba, alebo právnická osoba, u ktorej sa odpad nachádza.

4/ Nakladanie s odpadmi je zber odpadov, preprava odpadov, zhodnocovanie odpadov a zneškodňovanie odpadov, vrátane starostlivosti o miesto zneškodňovania.

5/ Zneškodňovanie odpadov je také nakladanie s nimi, ktoré nespôsobuje poškodzovanie životného prostredia, alebo ohrozovanie zdravia ľudí.

6/ Zber odpadov je zhromažďovanie, triedenie alebo zmiešavanie odpadov na účel ich prepravy.

7/ Zhromažďovanie odpadov je dočasné uloženie odpadov pred ďalším nakladaním s odpadmi.

8/ Triedenie odpadov je delenie odpadov podľa druhov alebo oddeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť ako samostatné druhy odpadov.

9/ Nebezpečné odpady sú také odpady, ktoré majú jednu nebezpečnú vlastnosť, alebo viac nebezpečných vlastností, uvedených v Katalógu odpadov stanovenom vyhláškou MŽP č. 284 Z. z.
/ďalej len Katalóg odpadov/.

10/ Komunálne odpady sú odpady z domácností, vznikajúce na území obce pri činnosti fyzických osôb a odpady podobného charakteru vznikajúce pri činnosti právnických osôb, alebo fyzických osôb – podnikateľov, okrem odpadov vznikajúcich pri bezprostrednom výkone činností tvoriacich predmet podnikania. Za odpady z domácností sa považujú aj odpady z nehnuteľností slúžiacich fyzickým osobám na individuálnu rekreáciu, ako aj odpady vznikajúce pri činnosti obce pri čistení verejných komunikácií a priestranstiev, ktoré sú v správe obce a pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov.

11/ Zložka komunálnych odpadov je ich časť, ktorú možno mechanicky oddeliť a zaradiť ako samostatný druh odpadu.

12/ Skládka odpadov je miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme. Za skládku odpadov sa považuje aj miesto, na ktorom pôvodca odpadu vykonáva zneškodňovanie svojich odpadov v mieste výroby, ako aj miesto, ktoré sa trvalo, teda dlhšie ako 1 rok , používa na dočasné uloženie odpadov.

Pojmy zavedené týmto VZN:

1/ Drobné stavebné odpady sú odpady vznikajúce na území obce z bežných udržiavacích prác zabezpečovaných fyzickou osobou, pri ktorých postačuje ohlásenie stavebnému úradu, alebo na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie a je ich možné v malých množstvách a v objeme umiestniť /zhromažďovať/ v nádobách na komunálny odpad.
Za drobné stavebné odpady sa považujú iba tie stavebné odpady, ktoré neobmedzia týmto VZN určený systém zberu, prepravy a zneškodňovania komunálnych odpadov, nepoškodia a nepreťažia zberné nádoby.

2/ Systém zberu je uzatvorený celoobecný systém zberu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, meraný prostredníctvom hmotnostných alebo objemových jednotiek uložených do zberných nádob zabezpečených priamo pôvodcom alebo držiteľom odpadu, alebo spostredkovane cez subjekty vykonávajúce správu, resp. zastupovanie pôvodcov odpadov /správcovia bytového fondu, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, bytové družstvá, občianske združenia, ako napr. Zväz záhradkárov alebo iné základné organizácie/.

3/ Objemné odpady sú komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré nie je možné pre ich veľký rozmer alebo hmotnosť zhromažďovať v štandardných nádobách, ktoré sú určené na systém zberu v obci v rámci stanoveného pravidelného harmonogramu vývozu.

4/ Užívatelia zberných nádob sú vlastníci, nájomcovia, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností /ako napr. byty, rodinné domy, bytové domy, zariadenia na individuálnu rekreáciu, zariadenia a prevádzky právnických a fyzických osôb - podnikateľov/, ktorí sú pôvodcami alebo držiteľmi odpadov, alebo sprostredkovane zabezpečujú správu nehnuteľností.

Článok III.
Programy odpadového hospodárstva

1/ Program odpadového hospodárstva určuje ciele odpadového hospodárstva a opatrenia na ich plnenie v súlade so zákonom o odpadoch.

2/ Každý pôvodca odpadov, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou – podnikateľom a produkuje ročne viac ako 500 kg nebezpečných odpadov, alebo 10 ton ostatných odpadov, je povinný vypracovať svoj vlastný program.

3/ Povinnosť pôvodcu odpadov vypracovať vlastný program plní pre komunálne odpady, ako aj drobné stavebné odpady obec, na ktorej území tieto odpady vznikajú.

4/ Pôvodcovia odpadov, ktorí spracovávajú programy odpadového hospodárstva, sú povinní pri spracovaní programov dodržať ustanovenia zákona o odpadoch.


Článok IV.
Povinnosti pôvodcov a držiteľov komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov

1/ Pôvodcovia alebo držitelia komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov sú povinní nakladať s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, alebo inak s nimi zaobchádzať len v súlade s týmto VZN, tiež sú povinní:

a/ zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov v obci.

b/ zabezpečiť si pre každú nehnuteľnosť, zariadenie alebo prevádzku vlastné zberné nádoby zdpovedajúce systému zberu v určenom druhu a v počte odpovedajúcom množstvu produkovaného odpadu.
Toto sa nevzťahuje na nehnuteľnosti slúžiace na individuálnu rekreáciu v záhradkárskych osadách a samoty. Pre tieto platí osobitný režim zberu prepravy a zneškodňovania komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, individuálne dohodnutý s obcou.

c/ celoročne sprístupniť zberné nádoby pre vývozcu odpadov.

d/ ukladať komunálne odpady alebo ich oddelené zložky a drobné stavebné odpady za účelom ich zberu na miesto určené obcou a do zberných nádob zodpovedajúcich systému komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov v obci.

2/ Zakazuje sa pôvodcom a držiteľom komunálnych odpadov:

a/ uložiť alebo ponechať odpady na inom mieste ako na mieste na to určenom týmto VZN.

b/ zakazuje sa vhadzovať komunálne odpady, drobné stavebné odpady a nebezpečné odpady do zberných nádob iných účastníkov zberu a do zberných nádob určených na konkrétny druh odpadov umiestnených na verejných priestranstvách.

c/ zneškodniť odpad alebo zhodnotiť odpad inak ako v súlade so zákonom o odpadoch.

d/ zneškodniť odpad vypúšťaním a vhadzovaním do vodného recipientu.

e/ vypúšťať alebo ukladať odpady na verejné priestranstvá, lesy a lesnaté a trávnaté plochy, cesty a priekopy, polia a záhrady.

f/ ukladať odpady z obsahom škodlivín klasifikované v zmysle Katalógu odpadov ako nebezpečné do zberných nádob na komunálny odpad a drobný stavebný odpad.

g/ riediť a zmiešavať jednotlivé druhy nebezpečných odpadov alebo nebezpečné odpady s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi za účelom zníženia koncentrácie prítomných škodlivín.

h/ vypúšťať odpadové oleje do povrchových vôd, podzemných vôd a do kanalizácie.

i/ uložiť alebo vypúšťať odpadové oleje a akékoľvek zostatky po spracovaní olejov do pôdy.

j/ zneškodňovať tzv. zelený odpad zo záhrad, parkov, cintorínov /pne stromov, konáre, tráva, lístie/ pálením alebo zmiešavaním s komunálnym odpadom a ukladaním do nádob určených na komunálny odpad, resp. ponechať tzv. zelený odpad na verejných priestranstvách mimo miest na to určených obcou.
k/ zmiešavať opotrebované elektrické a elektronické zariadenia s komunálnym odpadom, ukladať ich do nádob určených na komunálny odpad, resp. zneškodniť alebo zhodnotiť inak ako v súlade so zákonom.

3/ Pôvodca alebo držiteľ komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, alebo ten, kto nakladá s komunálnymi odpadmi alebo s drobnými stavebnými odpadmi na území obce, je povinný na vyžiadanie obce poskytnúť pravdivé a úplné informácie, súvisiace s nakladaním s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi.
4/Vykonávať zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov na území obce môže len ten, kto má uzatvorenú zmluvu na vykonávanie tejto činnosti s obcou, ak túto činnosť nezabezpečuje obec sama.

5/ Za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov sa platí obci miestny poplatok podľa osobitného VZN o miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady.

Článok V.
Staré vozidlá

1/ Starým vozidlom je osobné alebo nákladné motorové vozidlo, ktoré má byť alebo bolo vyradené z evidencie vozidiel. Starým vozidlom je aj motorové vozidlo, ktorého držiteľ nie je známy, ak je odstavené dlhšie ako 30 dní na ceste alebo verejnom priestranstve, alebo na inom mieste, ak je jeho odstránenie potrebné z hľadiska ochrany ŽP alebo zachovania estetického vzhľadu obce či osobitne chránenej časti prírody a krajiny.

2/ Držiteľom starého vozidla je fyzická alebo porávnická osoba, u ktorej sa vozidlo nachádza.

3/ Ak si držiteľ starého vozidla chce ponechať staré vozidlo, je povinný do 30 dní od vyradenia vozidla z evidencie zabezpečiť na vlastné náklady umiestnenie a uchovávanie starého vozidla tak, aby nepoškodzovalo alebo neohrozovalo životné prostredie, aby sa zachoval estetický vzhľad obce a aby sa zabránilo odcudzeniu starého vozidla alebo jeho častí.

4/ Ak držiteľ starého vozidla nesplní povinnosť podľa odseku 3/ , urobí tak správca cesty, alebo obec a to odovzdaním starého vozidla na parkovisko určené obvodným úradom. Náklady s tým spojené je povinný uhradiť držiteľ starého vozidla. Kto zabezpečil odstránenie starého vozidla bezodkladne o tom upovedomí
a/ držiteľa starého vozidla
b/ SIŽP
c/ obvodný úrad
d/ obec
Ak držiteľ starého vozidla neprevezme staré vozidlo z určeného parkoviska, obvodný úrad začne konanie o tom, či vlastníctvo k starému vozidlu nadobudne štát.

5/ Ostránenie starého vozidla, ktorého držiteľ nie je známy a ktoré je odstavené
a/ na ceste alebo na inom verejnom priestranstve, zabezpečí správca cesty.
b/ na inom mieste než podľa písmena a/, zabezpečí so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti obec, v prípade nesúhlasu vlastníka nehnuteľnosti prechádza povinnosť na tohto vlastníka.

6/ Odstránenie starého vozidla zabezpečí osoba zodpovedná za jeho odstránenie a to bezodkladne po zistení, že staré vozidlo, ktorého držiteľa sa nepodarilo zistiť ani s pomocou okresného dopravného inšpektorátu a je na pozemku odstavené viac ako 30 dní. Náklady spojené s odstránením starého vozidla znáša prevádzkovateľ určeného parkoviska.

Článok VI.
Systém zberu, prepravy a zneškodnenia komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov


1/ Na území obce Bernolákovo sa zavádza jednotný systém zberu, prepravy a zneškodňovania komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov do typizovaných zberných nádob. Obec týmto VZN určuje povinnosť pôvodcom a držiteľom komunálny odpadov a drobných stavebných odpadov na jeho území zapojiť sa do tohto zberu. Poplatky za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov rieši VZN o miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady.
2/ Určenie druhu typizovaných nádob:

a/ pre rodinné domy s jedným až tromi bytmi sa určuje 110 alebo 120 litrová zberná nádoba pre každý samostatný byt.

b/ pre bytové domy so štyrmi a viacerými bytmi sa určuje 110 alebo 120 litrová zberná nádoba pre každý samostatný byt.
Ak sú v bytovom dome bytové a nebytové priestory užívané na podnikateľskú činnosť alebo inú činnosť samostatnými právnickými osobami a fyzickými osobami – podnikateľmi, musí byť pre každú prevádzku alebo zariadenie samostatná 110 alebo 120 litrová zberná nádoba. Ak pôvodcov alebo držiteľov komunálnych odpadov alebo drobných stavebných odpadov zastupuje vlastník, správca, alebo spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov a preberá na seba povinnosť platiteľa miestneho poplatku, môže byť zber uskutočňovaný za celý bytový dom v typizovaných 1100 litrových zberných nádobách.
Počet 1100 litrových zberných nádob sa určuje: l nádoba na každých 16 bytov a samostatných prevádzok alebo zariadení spolu. Pri väčšom počte bytov a prevádzok sa počet nádob zvyšuje úmerne.

c/ pre samostatne stojace nehnuteľnosti, ako: chaty slúžiace na individuálnu rekreáciu mimo záhradkárskych osád a chatových oblastí a samoty sa určuje jedna 110 alebo 120 litrová zberná nádoba pre každú nehnuteľnosť.

d/ pre školy, školské zariadenia, materské školy, detské jasle, internáty, zdravotnícke zariadenia, detské domovy, zariadenia sociálnych služieb a ubytovacie zariadenia sa určuje 110 alebo 120 litrová zberná nádoba alternatívne 1100 litrová zberná nádoba.

e/ pre zariadenia poskytujúce služby: potravinové a zeleninárske obchody, pohostinstvá, stravovacie zariadenia, denné a nočné bary a espresá, pošty, železničné stanice s viac ako 3 zamestnancami sa určuje 1100 litrová zberná nádoba.

f/ pre úrady verejnej správy, políciu, banky, poisťovne, obchodné, právne, cestovné kancelárie, reklamné agentúry a pod., sa určuje 110 alebo 120 litrová zberná nádoba alternatívne 1100 litrová zberná nádoba podľa počtu zamestnancov a množstva produkovaného odpadu.

g/ pre ostatné vyššie neuvedené zariadenia, prevádzky a inštitúcie sa určuje 110 alebo 120 litrová zberná nádoba alternatívne 1100 litrová zberná nádoba podľa počtu zamestnancov a množstva produkovaného odpadu.

h/ pre nehnuteľnosti slúžiace na individuálnu rekreáciu, ako záhrady a chatky nachádzajúce sa v záhradkárskych osadách a chatových oblastiach sa určuje veľkoobjemový kontajner minimálne 2 x ročne , do ktorého sa zhromažďovanie odpadov realizuje donáškovým spôsobom pôvodcami alebo držiteľmi odpadov, ktoré vznikli na území záhradkárskej osady alebo chatovej oblasti.

i/ pre zber oddelených zložiek komunálneho odpadu sa určuje:

-na farebné a biele sklo – farebne určené typizované zberné nádoby
Donáškový spôsob so zhromažďovaním v typizovaných zberných nádobách umiestnených celoročne na verejných priestranstvách.

- na plastové /PET/ fľaše – farebne určené vrecia
Doručenie vriec do domácností a ich zber zabezpečuje v obci zmluvný vývozca.
- farebne určené typizované zberné nádoby
Donáškový spôsob so zhromažďovaním v typizovaných zberných nádobách umiestnených celoročne na verejných priestranstvách.

- na ostatné určené druhy odpady z plastov - farebne určené vrecia
Doručenie vriec do domácností a ich zber zabezpečuje v obci zmluvný vývozca.

- na papier – farebne určené vrecia
Doručenie vriec do domácností a ich zber zabezpečuje v obci zmluvný vývozca.

- na tzv. zelený odpad zo záhrad, parkov, cintorínov – farebne určené typizované zberné nádoby
Donáškový spôsob so zhromažďovaním v typizovaných zberných nádobách umiestnených na verejných priestranstvách. Čas a rozmiestnenie zberných nádob oznámi obecný úrad obvyklým spôsobom /obecný rozhlas, oznam na úradnej oznamovacej tabuli, obecný časopis/.

- na vyradené elektrické a elektronické zariadenia – určuje sa mobilný zber v domácnostiach. Čas mobilného zberu oznámi obecný úrad obvyklým spôsobom.

j/ na zber objemných odpadov a drobných stavebných odpadov sa určujú veľkoobjemové kontajnery 5 - 7 m3, ktoré budú umiestnené na verejných priestranstvách, do ktorých sa zhromažďovanie odpadov realizuje donáškovým spôsobom pôvodcami alebo držiteľmi objemných odpadov.
Zber sa uskutoční minimálne dvakrát do roka. Čas a miesto rozmiestnenia veľkoobjemových kontajnerov oznámi obecný úrad obvyklým spôsobom /obecný rozhlas, oznam na úradnej oznamovacej tabuli a pod./.

k/ na zber opotrebovaných batérií a akumulátorov obsahujúcich niektoré nebezpečné látky, syntetických olejov a pneumatík a ostatných vytriedených odpadov sa určuje donáškový zber do špeciálnych kontajnerov umiestnených na verejných priestranstvách. Čas a miesto ich rozmiestnenia oznámi obecný úrad obvyklým spôsobom.

3/ Pôvodcovia a držitelia komunálnych a drobných stavebných odpadov sú povinní využívať nádoby (obaly, resp. vrecia) na separovaný zber, objemný odpad a odpady obsahujúce škodliviny, batérie, akumulátory a pneumatiky.
Zakazuje sa vhadzovať iný druh odpadu do nádoby, ako na ktorý je nádoba určená.

4/ Pôvodcovia a držitelia odpadov sú povinní zhromažďovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov vykonávať tak, aby tieto boli riadne pripravené na odvoz.

5/ Užívatelia zberných nádob musia pred odvozom odpadu zabezpečiť umiestnenie zberných nádob na prístupných miestach. V prípade, že nádoba nebude umiestnená na prístupnom mieste, odpad nebude vyvezený. Prístup k nádobám musí byť zabezpečený celoročne a každý užívateľ nádoby je povinný aj v zimnom období umožniť vyprázdnenie a odvoz odpadov odprataním snehu a posypom prístupu k zbernej nádobe.

6/ Znečistenie okolia stanoviska zberných nádob spôsobené pri vyprázdňovaní a odvoze komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov alebo separovaných odpadov, odstránia pracovníci oprávneného vývozcu okamžite pri zbere odpadu.

7/ Užívatelia zberných nádob sú povinní odstrániť zo zberných nádob všetky doterajšie nálepky označujúce vývozný cyklus v predchádzajúcich rokoch.
Užívatelia zberných nádob sú povinní zabezpečiť, aby zberné nádoby neboli preplňované nad predpísanú užitočnú hmotnosť, resp. objem.
Je zakázané ukladať odpady v okolí zberných nádob pri ich preplnení / v sáčkoch, vreciach, taškách, netypizovaných nádobách/. Užívatelia zberných nádob, ktorí majú zberné nádoby v prenájme od obecného úradu, sú povinní sa o zberné nádoby náležite starať, chrániť ich pred odcudzením a poškodením. Užívatelia zberných nádob sú povinní udržovať v okolí zberných nádob poriadok a čistotu.

8/ V prípade straty zbernej nádoby na odpady sú užívatelia týchto nádob /vlastníci, nájomcovia/ povinní zabezpečiť si bezodkladne novú nádobu na vlastné náklady tak, aby nebol ohrozený systém a cyklus zberu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov.

9/ Prevzatím komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, ako aj vyseparovaných zložiek komunálnych odpadov sa ich držiteľom stáva oprávnený vývozca, ktorý zodpovedá za zneškodnenie týchto odpadov v súlade so zákonom o odpadoch.

10/ Na miestach hromadného umiestnenia zberných nádob je zakázané meniť zoskupenie nádob alebo ich inak premiestňovať. Za umiestnenie nádob pri rodinných domoch zodpovedajú užívatelia nádob. Umiestnenie zberných nádob v ostatných prípadoch / napr. pri bytových domoch, prevádzkach podnikateľov, pri objektoch vo vlastníctve štátu alebo obce,
sú jednotliví užívatelia zberných nádob povinní dohodnúť s obecným úradom umiestnenie zberných nádob.
Miesta pre sady zberných nádob budú zvolené tak, aby sa zohľadnili vhodné donáškové aj odstupové vzdialenosti a zároveň hygienické a estetické podmienky. V prípade, že nedôjde k dohode, určí miesto obecný úrad.

11/ Pôvodcovia a držitelia komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov /fyzické a právnické osoby/ s produkciou odpadu, ktorá presahuje štandardné množstvá, alebo s osobitnými požiadavkami na systém a organizáciu vývozu, si dojednajú podmienky osobitne na obecnom úrade.

12/ Zapojenie do systému zberu musia deklarovať zakúpením príslušnej známky na obecnom úrade platnej spravidla jeden kalendárny rok, ktorú je následne potrebné nalepiť na smetnú nádobu. Termín predaja známok oznámi obecný úrad obvyklým spôsobom.

13/ Do systému zberu sa môžu zapojiť vlastníci, nájomcovia, užívatelia a správcovia nehnuteľností, alebo sprostredkovane spoločenstvá vlastníkov bytov, bytové družstvá, občianske združenia a zástupcovia pôvodcov a držiteľov odpadov, ktorí prevezmú za pôvodcov a držiteľov odpadov poplatkové povinnosti voči obci.

14/ Pre zber sa určujú minimálne množstvá zberných nádob a cyklus vývozov nasledovne:
a/ rodinné domy s jedným až tromi bytmi – 1 ks 110 alebo 120 litrovej zbernej nádoby pre každý samostatný byt s vývozným cyklom

- pri počte s jednou až dvomi bývajúcimi osobami v byte - 26 vývozov za kalendárny rok
/dvojtýždenný vývoz/
- pri počte s tromi až šiestimi bývajúcimi osobami v byte – 52 vývozov za kalendárny rok
/týždenný vývoz/
- pri počte so siedmimi a viac bývajúcimi osobami v byte – 104 vývozov za kalendárny rok
/2x vývoz za jeden týždeň/
alebo 52 vývozov za kalendárny rok
s použitím dvoch nádob

b/ byt v bytovom dome, pokiaľ nie je použitá 1100 litrová zberná nádoba pre všetkých užívateľov bytového domu - 1 ks 110 alebo 120 litrovej zbernej nádoby s vývozným cyklom

- pri počte s jednou až dvomi bývajúcimi osobami v byte – 26 vývozov z kalendárny rok
/dvojtýždenný vývoz/
- pri počte s tromi až šiestimi bývajúcimi osobami v byte – 52 vývozov za kalendárny rok
/týždenný vývoz/
- pri počte so siedmimi a viac bývajúcimi osobami v byte – 104 vývozov za kalendárny rok
/2x vývoz za jeden týždeň/
alebo 52 vývozov za kalendárny rok
s použitím dvoch nádob
c/ bytové domy, ktorých vlastníci bytov a nebytových priestorov sa rozhodli pre spoločné zhromažďovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov do 1100 litrových zberných nádob – 1 ks 1100 litrovej zbernej nádoby pre 16 bytov a prevádzok spolu s vývozným cyklom 52 vývozov ročne /týždenný vývoz/.
Pri väčšom počte bytov a prevádzok sa počet zberných nádob úmerne zvyšuje.

d/ samostatne stojace nehnuteľnosti, ako chaty slúžiace na individuálnu rekreáciu mimo záhradkárskych osád a chatových oblastí 1 ks – 110 alebo 120 litrovej zbernej nádoby pre každú nehnuteľnosť, alternatívne 1 ks - 1100 litrovej spoločnej zbernej nádoby podľa dohody vlastníkov, užívateľov, správcov, nájomcov nehnuteľností. Cyklus vývozu bude dohodnutý individuálne.

e/ školy, školské zariadenia, materské školy, detské jasle, internáty, zdravotnícke zariadenia, detské domovy, zariadenia sociálnych služieb, ubytovacie zariadenia – 1 ks 1100 litrovej zbernej nádoby pre sto zamestnancov, žiakov, ubytovaných spolu, alternatívne primeraný počet 110 alebo 120 litrových zberných nádob. Cyklus vývozu je 52 vývozov za kalendárny rok /týždenný vývoz/.
Pri väčšom počte zamestnancov, žiakov, ubytovaných spolu sa počet zberných nádob úmerne zvyšuje.

f/ zariadenia poskytujúce služby: potravinové a zeleninárske obchody, pohostinstvá, stravovacie zariadenia, denné a nočné bary a espresá, pošty, železničné stanice s viac ako 3 zamestnancami - 1 ks 1100 litrovej zbernej nádoby s vývozným cyklom 52 vývozov za kalendárny rok /týždenný vývoz/.
Pri väčšom počte zamestnancov sa počet zberných nádob úmerne zvyšuje.

g/ úrady verejnej správy, polícia, banky, poisťovne, obchodné, právne a cestovné kancelárie, reklamné agentúry a pod. – l ks 110 alebo 120 litrovej zbernej nádoby, alternatívne 1 ks 1100 litrovej zbernej nádoby s vývozným cyklom 52 vývozov za kalendárny rok /týždenný vývoz/ podľa množstva produkovaného odpadu.

h/ ostatné vyššie neuvedené zariadenia, prevádzky a inštitúcie – 1 ks 110 alebo 120 litrovej zbernej nádoby, alternatívne 1 ks 1100 litrovej zbernej nádoby s vývozným cyklom 52 vývozov za kalendárny rok /týždenný vývoz/ podľa množstva produkovaného odpadu.

i/ nehnuteľnosti slúžiace na individuálnu rekreáciu, ako záhrady, chatky nachádzajúce sa v záhradkárskych osadách a chatových oblastiach – veľkoobjemový kontajner s individuálnym vývozným cyklom dohodnutým s obecným úradom.


Článok VII.
Spoločné ustanovenia

1/ Ak vlastník, správca, užívateľ alebo nájomca nehnuteľností nachádzajúcich sa na území obce Bernolákovo zistí, že na jeho nehnuteľnosť bol umiestnený odpad v rozpore s týmto VZN a zákonom o odpadoch, je povinný to bezodkladne oznámiť príslušnému obvodnému úradu a obci/obecnému úradu/.

2/ Obec je na plnenie povinností pôvodcu a držiteľa odpadov stanovených zákonom o odpadoch oprávnená požadovať od pôvodcu a držiteľa komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov, alebo od toho, kto nakladá s komunálnymi odpadmi alebo drobnými stavebnými odpadmi na území obce, potrebné informácie.

3/ Majitelia, užívatelia, správcovia, alebo nájomcovia septikov, žúmp a lapačov olejov nachádzajúcich sa na území obce Bernolákovo, sú povinní zabezpečiť na vlastné náklady zneškodňovanie kalov a odpadových vôd v súlade so zákonom o odpadoch.
Zakazuje sa kaly a odpadové vody uskladňovať a vypúšťať do akýchkoľvek vodných recipientov, do pôdy a do verejnej kanalizácie.
Vykonávať vývoz a zneškodňovanie kalov a odpadových vôd zo septikov, žúmp a lapačov olejov môže na území obce len právnická osoba alebo fyzická osoba, podnikateľ /firma, organizácia, podnikateľ/, ktorá má na to oprávnenie a má uzavretú zmluvu s obcou na vykonávanie tejto činnosti na území obce.
Vlastníci, správcovia, užívatelia alebo nájomcovia septikov, žúmp, lapačov olejov sú povinní zabezpečiť ich vývoz výlučne prostredníctvom oprávnenej právnickej osoby alebo fyzickej osoby, podnikateľ, ktorý má s obcou na vykonávanie tejto činnosti uzavretú zmluvu.
Každý vlastník septika, žumpy a lapača olejov je povinný po dobu troch rokov viesť evidenciu a uschovať doklady o zabezpečení vývozu kalu alebo odpadovej vody oprávnenou osobou a o ich bezpečnom zneškodnení na mieste tomu príslušnom /napr. ČOV, spaľovne a pod./.
Porušenie tejto povinnosti je priestupkom podľa zákona o odpadoch.
4/ Pôvodcovia a držitelia opotrebovaných batérií a akumulátorov obsahujúcich niektoré nebezpečné látky, opotrebovaných pneumatík a odpadových olejov sú povinní nakladať s týmito odpadmi v súlade so zákonom o odpadoch a týmto VZN. Právnické osoby a fyzické osoby –podnikatelia sú povinní zabezpečiť na vlastné náklady zber, prepravu a zneškodňovanie týchto odpadov výlučne právnickou alebo fyzickou osobou – podnikateľom, oprávnenou na takúto činnosť v súlade so zákonom o odpadoch.

5/ Pôvodcovia alebo držitelia stavebných odpadov, ktoré nie sú definované podľa tohto VZN ako drobné stavebné odpady, sú povinní zabezpečiť na vlastné náklady zber, prepravu a
zneškodňovanie týchto odpadov a to výlučne právnickou osobou alebo fyzickou osobou - podnikateľom, ktorá má na to oprávnenie a na vykonávanie tejto činnosti na území obce má s obcou uzavretú zmluvu.

6/ Pôvodcovia a držitelia ostatných nebezpečných odpadov ako i ostatných odpadov uvedených v Katalógu odpadov sú povinní nakladať s týmito odpadmi v súlade so zákonom o odpadoch a zabezpečovať ich zber, prepravu a zneškodnenie na vlastné náklady.

7/ Zoznam oprávnených právnických osôb a fyzických osôb - podnikateľov oprávnených na nakladanie s odpadmi na území obce Bernolákovo, ktorí na vykonávanie tejto činnosti na území obce majú s obcou uzavretú zmluvu, bude zverejnený na úradnej oznamovacej tabuli a obyvatelia obce s ním budú oboznámení obvyklým spôsobom.

8/ Starosta obce môže na zmiernenie alebo odstránenie tvrdosti zákona v jednotlivých prípadoch na základe podanej žiadosti poskytnúť úľavu alebo udeliť výnimku z tohto VZN.

Článok VIII.
Priestupky

1/ Priestupku sa dopustí ten, kto:
a/ zneškodní odpad alebo zhodnotí odpad v rozpore s týmto VZN
b/ uloží odpad na iné miesto než na miesto určené obcou v tomto VZN
c/ neposkytne obci požadované údaje podľa čl. IV bol 3 tohto VZN
d/ nesplní oznamovaciu povinnosť podľa čl. VII bod 1 tohto VZN

2/ Za priestupok podľa bodu 1 písmeno a/ až d/ tohto článku môže starosta obce uložiť pokutu do 5.000,- Sk. v zmysle § 80 zákona o odpadoch. Pokuta je príjmom obce.

3/ Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahujú všeobecné právne predpisy o prejednávaní priestupkov, ak zákon neustanovuje inak.

4/ Ostatné správne delikty, ako tie, ktoré sú vyššie uvedené, prejednáva príslušný orgán štátnej správy a budú postihované pokutou.

Článok IX.
Pokuty

1/ Príslušný orgán štátnej správy môže uložiť pokutu právnickej osobe, alebo fyzickej osobe –podnikateľovi, ktorý sa dopustí správneho deliktu v v zmysle § 78 zákona o odpadoch.

2/ Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, kedy sa príslušný orgán štátnej správy dozvedel o skutočnosti v rozpore s týmto VZN; najneskôr však do troch rokov od porušenia tohto nariadenia alebo nesplnenia povinností..


Článok X.
Záverečné ustanovenia

1/ Kontrolu dodržiavania tohto VZN vykonávajú
a/ orgány obce /starosta obce, obecné zastupiteľstvo/
b/ orgány obecného zastupiteľstva /komisie obecného zastupiteľstva, obecný úrad/
c/ poverení poslanci obecného zastupiteľstva
d/ orgány štátnej správy v rozsahu ich kompetencií

Článok XI.
Účinnosť

Na tomto všeobecne záväznom nariadení sa uznieslo Obecné zastupiteľstvo v Bernolákove dňa 14.12.2005 Uznesením č. 21/4/2005 Toto VZN nadobúda účinnosť od 1.1.2006.

V Bernolákove 15.12.2005
Ing. Ľubomír P o ó r
starosta obce

Späť


 

 
 

Na tento e-mail môžete posielať svoje otázky a správy:

obec@bernolakovo.info

 
 
 
 


Diskusné Fórum

Podporte nás!

 

 

© 2005 - 2009 Obecný úrad, Hlavná 111, 900 27 Bernolákovo, kontakt: obec@bernolakovo.info